niedziela, 20 marca 2011

Ściegi ażurowe- prązkowany pajączek, krzyż maltański, gołębie oczko, ściegi cerowane...- Hardanger Bands (Area3)

    
    Część 3 ( area3) jest dokładnie rozrysowana na instrukcjach, są tam znane nam już motywy- mostki owijane podwójne + gołębie oczko - 3A, mostki cerowane i łączniki ukośne 3B, mostki cerowane oraz okrągły prążkowany pajączek ( Ribbed Spider Wheel) -3C , mostki owijane podwójne i krzyż maltański -3D oraz mostki owijane podwójne i motyw cerowany jak krzyż maltański, tylko inaczej ułożony 3E.

  
    Trochę nietypowo wycięte są nitki w elementach 3A, 3C i 3E (mnie zgubiła rutyna- dlatego omyłkowo wycięłam element środkowy 3C, po czym inaczej musiałam wyciąć i 3D). Ściegi płaskie zabezpieczające brzegi wyraźnie to sugerują - tam wycinamy nitki gdzie są dłuższe ściegi płaskie, a pozostawiamy nienaruszone, gdzie krótsze. 


    Schematy przedstawiają sposób wykonania pajączka
(Ribbed Spider Wheel) - 3C.    Po wycięciu nici, zaczynamy od cerowania dwóch przęsełek - nicią #8 -  w trakcie cerowania trzeciego wprowadzamy dodatkowe, prostopadłe przęsełko, a czwartego dodatkowe poziome, na takiej samej zasadzie jak robiliśmy ukośne oraz dwa  ukośne. Wszystko to jest dobrze widoczne na powyższym schemacie. Wprowadzając drugi łącznik ukośny owijamy go tylko do środka ( w drodze powrotnej). Potem, zaczynając od środka cerujemy pajączka dookoła, tak samo jak środek szarotki (Edelweiss Flower ) i kończąc, owijamy ukośny łącznik  do brzegu elementu. Ilość okrążeń zależy od naszych upodobań.

     Element 3E to przęsełka owijane podwójne i cerowanie jak w krzyżach maltańskich, ale wielkość tej części sprawia, że to cerowanie nie układa się w krzyż. Rysunek pokazuje w jakiej kolejności należy haftować.

Powierzchnia 3 (Area3) wygląda tak, przy czym, u mnie, ażury w  elementach 3C i 3D zostały zamienione miejscami.


8 komentarzy:

 1. Boże jak ja się cieszę że znalazłam tego bloga, pozdrwiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Olá,
  Seus trabalhos são muito bonitos e bem
  explicados. Virei sempre ver as aulas. Estou te seguindo e agradeceria se me seguires também.
  Beijos

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo podobają mi się Twoje prace, dlatego chciałabym Cię zaprosić na www.qrkoko.pl, gdzie z okazji przeprowadzki na nową stronę organizuję konkurs z nagrodami rzeczowymi. Zachęcam do udziału :)

  OdpowiedzUsuń