niedziela, 30 maja 2010

Ściegi ażurowe- krzyż maltański- Hardanger Bands (Area 9 i 3)


    Krzyże maltańskie ( Malta’s cross) w samplerze pojawiają się w częśći 3D i 9B. Zacznę od pojedyńczego 3D - sposób wykonania znajdziemy na karcie z opisem, oto jej fragment.

     
    Na zdjęciu poniżej krzyż maltański - element 3D na schemacie (  tutaj popełniłam pomyłkę i nie sugerujcie się wyglądem ściegów płaskich -  po niewłaściwym wycięciu nici musiałam krzyż maltańsku zrobić na elemencie 3C a nie 3D ). Jak widać na rysunkach i zdjęciu- krzyż maltański cerujemy po wycięciu 4 nitek, zostawiając kolejne 4 do owijania.    Krzyż maltański to często spotykany motyw haftu hardanger, jest  to kombinacja mostków owijanych i ściegu cerowanego. Po zamocowaniu nitki pod bloczkami ( punkt A na schemacie powyżej) owijamy 2 nitki jednego bloczka do końca - B i wychodzimy igłą między nitkami drugiego ( prostopadłego) mostka C. Przeplatamy nitkę między dwoma nitkami sąsiadujących ze sobą mostków za każdym razem przechodząc przez puste pole pomiędzy nimi. Pierwsze ściegi zaciskamy dość mocno, potem nieco luźniej. Na koniec owijamy nitki drugiego mostka do końca i przechodzimy do jego z dwóch następnych nitek powtarzając wszystkie czynności.
    Ilość ściegów cerowanych zależy od wzoru i naszych upodobań. 

    Prawidłowo wykonany krzyż maltański jest lekko wypukły lub ma linię prostą. Często spotykamy się z wklęsłym, ale tak nie powinien wyglądać, nitki były zbyt mocno ściągane - choć jeśli komuś się taki bardziej podoba, nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak je robić.

    Cześć 9B jest trochę trudniejsza, bo występują zagęszczone krzyże maltańskie - osobiście nie lubię tego, wtedy trzeba się nakombinować z przeprowadzaniem nici po stronie lewej, przechodząc od jednej części krzyża do drugiej.

    
    W ten sposób wykonujemy kolejne krzyże, aż pojawi się trudność ze swobodnym przejściem do następnego mostka, najłatwiej przeciągnąć jest nitkę po lewej stronie pod naszą plątaniną, tak jak na zdjęciu. Należy jedynie uważać, aby nie pościągać nitek. 

    Po przejściu po lewej stronie ażurów do właściwego miejsca, wykonujemy krzyże  dalej, zgodnie ze wzorem.

 

1 komentarz:

  1. Witam,dziękuję pani za tak dokładne opisy, poświęciła pani mnóstwo czasu na umieszczenie tej wiedzy na blogu, nie mniej jestem pewna że dzięki temu pomoże pani wielu osobą nauczyć się tego haftu. Podziwiam młodą osobę za wiedzę, umiejętności oraz chęć podzielenia się z innymi bez chęci zysku. Serdecznie pozdrawiam. Anna

    OdpowiedzUsuń