niedziela, 18 kwietnia 2010

Hardanger Bands- Area5- ściegi płaskie, za igłą....


    
     W odpowiedniej odległości od szlaczka 6 należy wyhaftować 5 elementów- 5A, 5B, 5C, 5D i 5E ściegiem płaskim nicią o grubości # 5, przy czym w 5A, 5C, 5E są to ściegi ułożone poziomo i pionowo o różnej wysokości ( 4 i 8 nitek tkaniny ). Natomiast w elementach 5B i 5D haftujemy ukośnie- dokładnie tak jak jest to na schemacie, ale ... w schemacie jest błąd ! 

     Dolna część ma feler ( na zdjęciu na czarnym tle), dlatego przystosowałam wzór kopiując górną część i umieszczając ją na miejscu dolnej z błędem. 

     Wewnątrz tych elementów wyszywamy krzyżyk smyrneński ( Smyrna Cross Stitch ) otoczony takim kwadracikiem - ściegiem czterobocznym  ( Four Sided Stitch )- kolejność ściegów jest na zdjęciu drugim, po lewej stronie robótki powstaje X. 

     Kolejność haftowania jest dość ważna, bo inaczej te ściegi nie układają się ładnie, zwłaszcza kiedy wykonujemy ich więcej - jeden obok drugiego. Krzyżyk smyrneński i kwadracik wykonujemy nicią cieńszą # 8, tak jak ściegi stokrotkowe na zewnątrz domków 5B i 5D. 

     Między poszczególnymi elementami są jeszcze ukośne podwójne ściegi za igłą otaczające motywy wykonane ściegiem płaskim z otworkiem, oczkiem w środku- wykonane nicią perłową  # 8. Nie znam polskiego odpowiednika nazwy tego wzoru, dlatego będę posługiwać się określeniem diament lub romb, bo te kształty przypomina ( Diamond Eyelet Stitch, Diamond Eye Stitch )


     W naszym konkretnym przypadku haftujemy tylko połowę motywu- wg schematu . Na rysunkach jest: cały diament i fragment schematu samplera z jego połową - wyraźnie widać, że mogą być różne odmiany tego samego motywu. 
Kolejność prowadzenia nitki jest ważna. Zaczynamy w punkcie 1 i prowadzimy nitkę do środka- 2, następnie punkt 3 i do środka - 4, dzięki temu i odpowiedniemu naprężeniu nitki w środku powstanie ozdobny otworek.
  
Część 5 - Area 5. 

Kolejny szlaczek ze ściegów długich- Hardanger Bands (Area6)


    Część oddzielająca 6 ( Area 6 ) to ściegi długie  i nakładane na nie krzyżyki potrójne, wykonujemy podobnie jak 8 ( Area 8) . 
     3 długie ściegi poziome ( Horizontal Long Stitch) przez całą szerokość wzornika, od lewej do prawej. Na nich wykonujemy ściegi potrójne ( Triple Stitch) wg. schematu nicią perłową o grubości # 8 - graficzne przedstawienie ściegu powyżej.


      Na zbliżeniu połowa szlaczka, drugie zdjęcie to nasze dotychczasowe poczynania. Ścieg stokrotkowy i gwiazdki-kwiatki- Hardanger Bands(Area7)


    Gwiazdka - kwiatek (Eyelet-Stitch Variation) to w zasadzie ściegi płaskie tak ułożone i naprężone, że tworzą oczko ( otworek) w środku.
    Schemat  dokładnie przedstawia na ilu nitkach i w jakim miejscu należy wykonać kwiatki i listki- jedna kratka siatki wzoru odpowiada jednej nitce tkaniny, widać więc, gdzie wbić igłę.


    Kwiatek haftujemy prowadząc nitki od zewnątrz do środka, wszystkie zbiegają się w jednym punkcie. Po lekkim naprężeniu nici w tym miejscu utworzy się otworek- oczko.  

     Na rysunku jest graficzna instrukcja, jednak trochę innej wersji, ale nie powinno to sprawić problemu, zasada wykonania jest taka sama jedynie inaczej prowadzimy  nici - dokładnie jak na schemacie.

     Listki wykonane ściegiem stokrotkowym  (Laizy-Daisy Stitch ) to nic innego jak ułożone pionowo, poziomo i po skosie pojedyncze oczka łańcuszka z dodatkowym, małym ściegiem. Instrukcja na rysunku .

Zdjęcia  kolejnych etapów haftowania ściegiem stokrotkowym.

 

 


     Cały element -środkowy domek wykonany ściegiem płaski o różnej wysokości,  kwiatuszki i listki. 


Powierzchnia 7 (Area7) wyglądać powinna tak - bez wycinania ażurów.