niedziela, 25 kwietnia 2010

Ściegi ażurowe- mostki owijane- Hardanger Bands ( Area9)

  
    Wycinanie zaczęłam podobnie jak haft, od dołu, czyli powierzchni oznaczonej jako 9 ( Area9).    

    Nitki wycinamy tak jak jest to zaznaczone na schematach- czerwone linie obejmują tyle nitek ile powinnyśmy wyciąć- tym razem nie będzie to jednak zawsze  po 4,  jak w motylku, ale różnie, w każdej części i domku inaczej.

 Ze względu na brak wszystkich instrukcji w dostępnym mi wzorze, wprowadziłam małą zmianę - 

w elemencie oznaczonym 5C wycinamy 5 nitek
- a nie 6 jak jest to we wzorze- tak aby pozostało nam na środku po 4 nitki a nie 2- w odpowiednim czasie przypomnę to raz jeszcze.

    Po wycięciu i wysnuci nici w elementach 9A, 9B i 9C przystępujemy do wzmacniania i ozdabiania pozostałych nitek, w domkach 9A i 9C zrobimy:

 mostki owijane (overcasted bars, wrapped bars) .

Wykonuje się je na dwa sposoby: owijanie jednocześnie 4 nitek mostka i owijanie po dwie niteczki oddzielnie, będą to   

mostki owijane podwójne (double overcasted bars)

Sposób wykonania przedstawiają poniższe schematy.

    Na pierwszym rysunku owija się 4 nitki mostka, na drugim po dwie oddzielnie. Owijanie wykonujemy schodkowo. Trzeci rysunek przedstawia kolejność zdobienia mostków.

  W samplerze występują mostki owijane podwójne, robimy to nitką # 8. W elementach 9A i 9C mamy jeszcze gołębie oczka (dove's eye) - jedno w kwadracie i jedno typowe. Zdjęcia ilustrują sposób wykonania ściegów ażurowych w 9A.


    


    
    Najpierw owijamy wszystkie przęsełka, a następnie wychodzimy nitką w środku niewyciętego kwadracika i przeplatamy ją mocując w kolejnych polach.

 

     

    
   I gołębie oczko  tradycyjne na mostkach owijanych podwójnych 9C -  technika wykonywania taka sama jak w przypadku mostków cerowanych, czyli owijamy 3 i pół przęsełka, wykonujemy gołębie oczko i owijamy do końca. Gołębie oczka na mostkach cerowanych opisałam tutaj. 
  

    
    

    Gołębie oczka wystąpią jeszcze w elementach  7C oraz w części 1 ( Area1 ) - zdjęcie poniżej to 7C.
Bloczki i ściegi płaskie w części 1- Hardanger Bands- Area1


    Część 1( Area1) - ostatnia - to bloczki o różnej wysokości- takie same jak w części 9 - pierwszy 4 nitki, trzy kolejne 5 i ostatni znów 4 nitki tkaniny, haftowane nicią # 5 zgodnie ze schematem.

    
    Figury utworzone z bloczków 1A,1B i 1C są ozdobione listkami ( Leaves stitch) wyhaftowanymi ściegiem płaskim nicią o grubości # 8 ułożonymi poziomo i ukośnie oraz okrągłymi gwiazdkami ( kwiatuszkami )- pajączkami ( Spider Wheel Flowers). Długości ściegów płaskich widać na ogólnym schemacie, tak samo jak miejsca wkłucia igły, dodatkowo na karcie 6 jest instrukcja wykonania diagonalnego liścia. 
     Etap pierwszy samplera zakończony, rozpoczynamy wycinanie i ozdabianie przęsełek. Snopki w części oddzielającej 2- Hardanger Bands- Area 2

   

    Szlaczek oddzielający pole 3 od 1 ( Area2 ) tym razem trochę inny- składa się z oddzielnych motywów rozmieszczonych dokładnie tak jak na schemacie - początek jednego i koniec drugiego wypada w tym samym miejscu. Podobny motyw już haftowałyśmy, to snopek, tylko tym razem ułożony poziomo i trochę mniejszy (Horizontal Sheaf Stitch )- haftujemy nicią # 8 - wzór na karcie 6 i poniżej.

Ściegi płaskie i za igłą w części Area 3- Hardanger Bands


    Część 3 (Area3) to pięć domków wykonanych ściegiem płaskim o różnej wysokości, co wynika ze schematu, nicią grubszą czyli # 5 . Między domkami znajdują się ukośne, podwójne sciegi za igłą- nić perłowa # 8. Jeśli przesuniemy ich początek o jedną nitkę w stronę któregokolwiek domku to można wykonać drugi rząd takich ściegów, pisałam o tym kilka postów wcześniej. 


    Rozpoczęcie i zakończenie dwóch rzędów ściegów wypadnie nam w miejscach wskazanych strzałkami - opisałam to  przy podwójnym ściegu za igłą.


To jest tylko moja propozycja,  każdy ma prawo wybrać tę opcję, która bardziej mu się podoba.


Szlaczek odzielający - Hardanger Bands-Area 4

     

    Wzór oddzielający ( Area 4), bardzo podobny do poprzednich tego typu- 4 długie ściegi ( Long Stitches ) przez całą szerokość samplera wykonane nicią # 8. Na nich haftujemy splecione X ( Looped Cross Stitch) wg wzoru na karcie 6 lub poniższego schematu.