niedziela, 11 kwietnia 2010

Podwójny ścieg za igłą po skosie - Hardanger Bands ( Area9)


    Ścieg za igłą po skosie (  Diagonal Cable Stitch ) 
jest to bardzo prosty i efektowny ścieg występujący często w hardangerze, najczęściej właśnie podwójny ( Diagonal Cable Stitch over two threads).
    Różne wzory przewidują różne grubości nici, najczęściej wykonujemy go cieńszą nitką niż bloczki, ale to nie jest reguła. Podobnie wygląda sprawa natężenia i koloru nici, niektórzy sugerują tak je ściągać, aby w tkaninie powstawały dziurki, a kolor nici powinien być taki jak tkaniny. Moim zdaniem każdy wybiera metodę, która najbardziej się mu podoba. 
    
    W tym konkretnym samplerze w opisie sugerują nici o grubości # 8 i tego będziemy się trzymać. Najłatwiej jest zacząć od miejsca zaznaczonego żółtą strzałką na schemacie.

 
Wykonujemy jednocześnie ścieg podwójny, zgodnie z poniższymi rysunkami.

    Pierwsze dwa rysunki to graficzne przedstawienie moich zdjęć, natomiast kolejne 4 instruują jak wykonać zwrot pod kątem 90 st.  Igłę wbijamy zazwyczaj co 2 nitki tkaniny, rysunki dokładnie to pokazują.

     Podwójny ścieg za igłą można wykonać też w dwóch rzędach obok siebie, dwa ostatnie rysunki, wtedy mamy wrażenie, że są to trzy ściegi, a środkowy jest pogrubiony, bo w rzeczywistości są to dwa ściegi nałożone jeden na drugi. Wykonałam go w części 3 samplera - Area 3. 
Najpierw haftujemy jeden podwójny ścieg za igłą, a potem kolejny zgodnie ze schematem. 

  
     


    Lewa strona ściegu podwójnego wygląda tak


    Strzałka wskazuje przejście nicią do kolejnego podwójnego ściegu za igłą, bo w tej części ( Area 9) znajdują się obok siebie, ale w  oddaleniu 4 nitek tkaniny, dwa takie ściegi. 

 
    Ostatnie zdjęcie oprócz podwójnego ściegu za igłą na części 9 i domków z poprzedniego postu przedstawia jeszcze inne hafciki, ale o tym w kolejnym wpisie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz