sobota, 17 kwietnia 2010

Ściegi płaskie- Hardanger Bands (Area7)


 
    Część 7 ( Area 7) to trzy jednakowe domki - 7A, 7B i 7C wykonane ściegami płaskimi o różnej wysokości, między nimi znajdują się motywy kwiatowe - odmiana haftu gwiazdki z otworkiem w środku (Eyelet-Stitch Variation) i listki - ułożone poziomo, pionowo i ukośnie oczka łańcuszka- ścieg stokrotkowy (Laizy-Daisy Stitch ). Domki wykonujemy nitką grubszą # 5 , pozostałe ściegi # 8.

    Należy dokładnie policzyć i wyznaczyć miejsce rozpoczęcia ściegów płaskich.  

 
     


    Fotki ilustrują sposób na mocowanie nitki, dość wysoki ścieg płaski pozwala najpierw przepleść nitkę roboczą między nitkami tkaniny, a potem zakryć ją ściegiem. Już wspominałam, że mając wprawę można wykorzystać tę metodę do niewidocznego mocowania nici pod bloczkami, ściegiem dzierganym i płaskim. Przy haftowaniu typowych bloczków trzeba uważać, aby nić nie przebiegała w przerwach między bloczkami po prawej stronie, ale wystarczy tylko odrobina wyobraźni i umiejętność liczenia do 10  ;)    Jak widać na zdjęciach, rozpoczęłam wyszywanie w środku ściegów, ładniej by wyglądało gdybym zaczęła od początku rzędu, ale tak łatwiej jest obliczyć miejsce rozpoczęcia haftu.

    Pozostałe dwa domki  haftujemy tak samo, ale jeśli wcześniej wyszyjemy  kwiatuszki i listki łatwiej będzie wyliczyć odstępy między poszczególnymi elementami.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz