niedziela, 5 grudnia 2010

Ściegi ażurowe- szarotka, kółko dziergane, wiatraczek- Hardanger Bands (Area5)

  
    Część 5 ( Area 5) to moja improwizacja, ale na podstawie powiększonego zdjęcia samplera. Jak już pisałam wcześniej, wycinając środkowy element 5C zrobiłam odstępstwo od schematu.
  Przycinamy te nitki, które są zaznaczone na żółto, zostawiając w środku po 4 nitkiw pozostałych dwóch elementach 5A i 5E zgodnie ze schematem- pozostawiamy po 2 nitki.

  5A to szarotka ( Edelweiss Flower ), kolejność haftowania przedstawia rysunek
.


    Najpierw wykonuję nicią o grubości '8' dodatkowe przęsełka ukośne , zaczynam od narożnika, prowadzę nitkę do środka, a w drodze powrotnej owijam ją dwa razy wokół pierwszej. Następnie owijamy mostki. Ja owijam 3 przęsełka, a czwarte dopiero po ukończeniu całości wyprowadzając nitkę na zewnątrz ( jak przy krzyżach maltańskich ). Widziałam jednak i instrukcję wykonania szarotki bez owijania mostków, tylko na pozostawionych nitkach, same wybierzcie swój sposób. 

    Kolejny krok to cerowanie środka owijając nitkę wokół każdego przęsełka, po 4-5 pełnych okrążeniach zaczynamy cerować każdy płatek oddzielnie owijając nitkę za jedno z przęsełek i nitkę ostatniego okrążenia. Wykonujemy 8 płatków i wyprowadzamy nitkę na zewnątrz owijając ostatnie przęsełko w stronę brzegu.5C to kółeczko obdziergane ( Buttonhole Bar ).

  Zostawiliśmy na mostki po 4 nitki środkowe, które teraz cerujemy , po obcerowniu 3 i pół mostka wprowadzamy poprzeczkę łączącą wszystkie mostki w połowie. Nie naprężamy jej zbyt mocno, żeby utworzyła nam koło. Powinna składać się przynajmniej z trzech nitek, które przechodzą przez środek mostków- co widać dokładnie na rysunku instruktażowym.   Teraz ściegiem dzierganym oplatamy kółko- tak samo wykonuje się pętelki na guziki, jeśli ktoś jeszcze zna ten sposób, a na koniec cerujemy pozostawiony mostek do końca.

  Kółeczka dziergane występują też w innych kombinacjach,  nie jako pełne kółeczka tylko jego fragmenty, ale o tym innym razem.


  5E to taki wiatraczek - nie pamiętam gdzie widziałam jak go wykonać, nie mogę w tej chwili znaleźć żadnego schematu. Wycinamy nitki jak w schemacie pozostawiając po 2 środkowe, wykonujemy dodatkowe łączniki ukośne owijane. Mamy w sumie 8 przęsełek, z których 3 i pół owijamy nicią o grubości '8', owijamy te które pozostały po wyciągnięciu nici, nie przęsełka ukośne.  W połowie ostatniego owijanego mostka zaczynamy przewlekać nitkę jak w poprzednim kółeczku dzierganym, tyle, że owijamy ją na każdym przęsełku ( jak w szarotce ). Robimy 2 okrążenia, w drugim okręcamy nitki wokół siebie między poszczególnymi przęsełkami. Utworzy się nam cienkie kółko zamocowane na łącznikach. Teraz cerujemy skrzydła wiatraczka pojedynczo, tak jak płatki szarotki, owijając nitkę raz za przęsełko, raz za kółeczko. W ostatnim dokańczamy cerowanie łącznika wychodząc nitką do brzegu.  Cały obszar 5 wygląda w moim samplerze tak, element dodatkowy to szarotka, bo pozostałe dostrzegłam na zdjęciu oryginału.