sobota, 17 kwietnia 2010

Ściegi płaskie- Hardanger Bands (Area7)


 
    Część 7 ( Area 7) to trzy jednakowe domki - 7A, 7B i 7C wykonane ściegami płaskimi o różnej wysokości, między nimi znajdują się motywy kwiatowe - odmiana haftu gwiazdki z otworkiem w środku (Eyelet-Stitch Variation) i listki - ułożone poziomo, pionowo i ukośnie oczka łańcuszka- ścieg stokrotkowy (Laizy-Daisy Stitch ). Domki wykonujemy nitką grubszą # 5 , pozostałe ściegi # 8.

    Należy dokładnie policzyć i wyznaczyć miejsce rozpoczęcia ściegów płaskich.  

 
     


    Fotki ilustrują sposób na mocowanie nitki, dość wysoki ścieg płaski pozwala najpierw przepleść nitkę roboczą między nitkami tkaniny, a potem zakryć ją ściegiem. Już wspominałam, że mając wprawę można wykorzystać tę metodę do niewidocznego mocowania nici pod bloczkami, ściegiem dzierganym i płaskim. Przy haftowaniu typowych bloczków trzeba uważać, aby nić nie przebiegała w przerwach między bloczkami po prawej stronie, ale wystarczy tylko odrobina wyobraźni i umiejętność liczenia do 10  ;)    Jak widać na zdjęciach, rozpoczęłam wyszywanie w środku ściegów, ładniej by wyglądało gdybym zaczęła od początku rzędu, ale tak łatwiej jest obliczyć miejsce rozpoczęcia haftu.

    Pozostałe dwa domki  haftujemy tak samo, ale jeśli wcześniej wyszyjemy  kwiatuszki i listki łatwiej będzie wyliczyć odstępy między poszczególnymi elementami.Ściegi długie- long stitch - Hardanger Bands (Area 8)


    Część 8- Area 8 to pasek odzielający - dość nietypowy, ale przykuwający uwagę, można go wykorzystać w innych haftach np. needlepoincie.

     Szlaczek z długich ściegów ułożonych poziomo ( horizontal long stitch ) wykonujemy nicią o grubości '8' następująco :
-obliczamy dokładnie miejsce wkłucia, końcówkę nitki możemy umocować później, po skończeniu paska;
-przewlekamy 4 nitki przez całą szerokość z lewej do prawej- strona prawa i lewa wyglądają tak samo;

We wzorze są 4 długie ściegi, a w opisie 3. Każda sam niech zdecyduje jak wykona ten element, u mnie są 4 ściegi.

-następnie haftujemy  krzyżyk trzykrotnie przewiązany ( Triple-Tied Cross Stitch) rozpoczynając tak jak jest to zaznaczone na schemacie- wzór krzyżyka znajduje się na karcie 6, ale rysunek wrzucę jeszcze i tu.
Najpierw zdjęcia przedstawiające jak zrobiłam ten element. 

 Krzyżyk trzykrotnie przewiązany naftujemy na ściegach długich, podobnie jak w hafcie nakładanym.niedziela, 11 kwietnia 2010

Krzyżyki smyrneńskie i ścieg z Rhodos - Hardanger Bands ( Area9)


    Nie są to typowe ściegi hardangerowe, występują jednak w tym wzorniku, pojawiają się też w wielu innych haftach, warto więc je poznać, choćby w popularnym ostatnio needlepoincie.

Nadal pozostajemy w polu 9 ( Area9).

    Trudno jest niezauważalnie pochować nitki po lewej stronie robótki, zwłaszcza kiedy wzorów mamy coraz więcej, dlatego w przejściu od jednego do drugiego ściegu za igłą zrobiłam od razu snopek -Vertical Sheaf Stitch- tą samą nitką.


    Dokładna instrukcja jego wykonania jest w opisie 6 (schemat Hardanger Bands ). Snopek związałam, dokładnie tak jak na schemacie w instrukcji i przeszłam do dalszej części ściegu za igłą. 

     


    Podwójne ściegi za igłą wykonujemy symetrycznie po obu stronach powierzchni 9 wg schematu, a następnie haftujemy aniołka ( Partial Flying-Angel Stitch ) nicią perłową o grubości # 8 (wykorzystałam końcówkę tej samej nitki, którą robiłam ściegi za igłą ) dokładnie w odległości tylu nitek tkaniny ile zaznaczono na schemacie . W tym przypadku łatwo jest policzyć, bo linie tworzące siatkę, na której naniesiono schemat, możemy traktować jak nitki tkaniny. Karta z opisem 6 zawiera rozrysowany wzór anioła, z zaznaczoną kolejnością wbijania igły i tego należy ściśle przestrzegać .

 


 

    Schemat anioła oraz ścieg z Rodos ( Rhodes Stitch ) wg. którego haftujemy główkę aniołka, w naszym przypadku będzie ona wykonana na 3 nitkach tkaniny. Rhodes Stitch .

     Pozostały nam jeszcze tylko krzyżyki smyrneńskie (Smyrna Cross Stitch ), między bloczkami, nicią o grubości' # 8, schemat ich wykonania powyżej.
 
Zwróćcie uwagę, gdzie i na ilu nitkach tkaniny należy je wykonać.  Smyrna cross Stitch.


    Krzyżyki smyrneńskie pojawiają się w wielu innych haftach, nie tylko hardangerze, kolejność wykonywania poszczególnych ściegów jest dowolna, podobnie jak w hafcie krzyżykowym, nie ma znaczenia czy haftujemy najpierw  /a potem   \  i analogicznie  - oraz I ważne aby zawsze to wykonywać jednakowo. Szczególnie ostatni ścieg kryjący powinien zawsze przebiegać tak samo !!!

Mamy już wyhaftowaną całą powierzchnię 9,  gotową do wycinania.

Podwójny ścieg za igłą po skosie - Hardanger Bands ( Area9)


    Ścieg za igłą po skosie (  Diagonal Cable Stitch ) 
jest to bardzo prosty i efektowny ścieg występujący często w hardangerze, najczęściej właśnie podwójny ( Diagonal Cable Stitch over two threads).
    Różne wzory przewidują różne grubości nici, najczęściej wykonujemy go cieńszą nitką niż bloczki, ale to nie jest reguła. Podobnie wygląda sprawa natężenia i koloru nici, niektórzy sugerują tak je ściągać, aby w tkaninie powstawały dziurki, a kolor nici powinien być taki jak tkaniny. Moim zdaniem każdy wybiera metodę, która najbardziej się mu podoba. 
    
    W tym konkretnym samplerze w opisie sugerują nici o grubości # 8 i tego będziemy się trzymać. Najłatwiej jest zacząć od miejsca zaznaczonego żółtą strzałką na schemacie.

 
Wykonujemy jednocześnie ścieg podwójny, zgodnie z poniższymi rysunkami.

    Pierwsze dwa rysunki to graficzne przedstawienie moich zdjęć, natomiast kolejne 4 instruują jak wykonać zwrot pod kątem 90 st.  Igłę wbijamy zazwyczaj co 2 nitki tkaniny, rysunki dokładnie to pokazują.

     Podwójny ścieg za igłą można wykonać też w dwóch rzędach obok siebie, dwa ostatnie rysunki, wtedy mamy wrażenie, że są to trzy ściegi, a środkowy jest pogrubiony, bo w rzeczywistości są to dwa ściegi nałożone jeden na drugi. Wykonałam go w części 3 samplera - Area 3. 
Najpierw haftujemy jeden podwójny ścieg za igłą, a potem kolejny zgodnie ze schematem. 

  
     


    Lewa strona ściegu podwójnego wygląda tak


    Strzałka wskazuje przejście nicią do kolejnego podwójnego ściegu za igłą, bo w tej części ( Area 9) znajdują się obok siebie, ale w  oddaleniu 4 nitek tkaniny, dwa takie ściegi. 

 
    Ostatnie zdjęcie oprócz podwójnego ściegu za igłą na części 9 i domków z poprzedniego postu przedstawia jeszcze inne hafciki, ale o tym w kolejnym wpisie.Hardanger Bands - sampler czyli wzornik - pole 9 ( area9)

    Samplery / wzorniki służyły kiedyś, kiedy nie było druku albo był zbyt drogi, jako zbiory wzorów do zapamiętania i przekazania kolejnym pokoleniom. Dziś wzory ściegów mamy w wersji drukowanej i elektronicznej na wyciągnięcie ręki więc traktujemy je jak haftowane obrazki, dość specyficzne, ale bardzo lubiane.
Ten sampler spełni jednak swoją rolę, ma być wzornikiem do nauki hardangerowych ściegów,  można je jednak wykorzystać nie tylko w hardangerze.

    Schemat i opis w języku angielskim  są w moim posiadaniu, osoby zainteresowane proszę o kontakt. Postaram się zamieścić polskie i angielskie określenia.


    Wzornik ten był haftowany w ramach wspólnej nauki na babskim hobby  w podobnych kolorach jak oryginał, na Unifilu DMC nićmi perłowymi DMC o grubości #5 i #8, mój natomiast Petrą żółtozieloną #5 i #8 ( nie pamiętam nr koloru). 

 
       Schemat, który posiadam jest niekompletny, brak opisów kilku ściegów, dlatego są małe rozbieżności między moją pracą a oryginałem.

     Wzór jest podzielony na 9 pól ( area) i części A, B i C - ja zaczynam haftowanie od środka dolnej powierzchni czyli Area 9B, ale kolejność haftowania to sprawa indywidualna.

    Domek tworzą dwa, przylegające do siebie, romby z bloczków. Bloczki jednak nie są typowe, tylko pierwsza i ostatnia nitka każdego bloczka ma wysokość 4 nitek tkaniny, trzy środkowe obejmują 5 nitek. Z takich samych nietypowych bloczków składają się wszystkie 3 domki w części 9, a w miejscu gdzie się spotykają 4 bloczki znajdują się jeszcze ściegi krzyżykowe smyrneńskie ( Smyrna cross stitch ).Na obszarze 9 mamy też podwójne ściegi za igłą po skosie ( diagonal cable stitch ) i kilka ściegów ozdobnych - pionowy snopek ( Vertical Sheaf Stitch) - lecący anioł ( Partial flying-Angel Stitch ) z główką wykonaną ściegiem Rhodos. 


     Zaczynamy 7 i pół bloczka od fastrygi poprzecznej ( jeśli ją zrobiliśmy ) w miejscu wskazanym przez strzałkę na schemacie, wykonujemy jeden ścieg płaski w odległości 2 nitek tkaniny od fastrygi wyznaczającej środek, o wysokości 4 nitek tkaniny, następnie 3 ściegi o wysokości 5 nitek i kolejny 4 nitkowy. Środkowy 5 nitkowy ścieg powinien pokrywać się z linią wyznaczoną przez fastrygę. Przechodzimy do następnego bloczka itd. aż zrobimy pełne okrążenie. Zwróćcie uwagę, że sąsiednie bloczki mają wspólne miejsce wkłucia tam gdzie są ściegi o wys. 4 nitek. Bloczki haftujemy grubszą nicią #5.

  Początek nitki mocujemy, tak jak w motylku, następnie po lewej stronie robótki przechodzimy nitką do drugiego , wewnętrznego rombu i wykonujemy dokładnie to samo.


 Po wykonaniu środkowego domku, odliczamy 10 nitek w bok- jeśli mamy pomocniczą, poziomą fastrygę, bezproblemowo wyznaczymy miejsce na domek 9A i 9C. 

 


 9A, 9B i 9C jeszcze bez ażurów.