Ten sampler spełni jednak swoją rolę, ma być wzornikiem do nauki hardangerowych ściegów, można je jednak wykorzystać nie tylko w hardangerze.
Schemat i opis w języku angielskim są w moim posiadaniu, osoby zainteresowane proszę o kontakt. Postaram się zamieścić polskie i angielskie określenia.
Wzornik ten był haftowany w ramach wspólnej nauki na babskim hobby w podobnych kolorach jak oryginał, na Unifilu DMC nićmi perłowymi DMC o grubości #5 i #8, mój natomiast Petrą żółtozieloną #5 i #8 ( nie pamiętam nr koloru).
Schemat, który posiadam jest niekompletny, brak opisów kilku ściegów, dlatego są małe rozbieżności między moją pracą a oryginałem.
Wzór jest podzielony na 9 pól ( area) i części A, B i C - ja zaczynam haftowanie od środka dolnej powierzchni czyli Area 9B, ale kolejność haftowania to sprawa indywidualna.
Domek tworzą dwa, przylegające do siebie, romby z bloczków. Bloczki jednak nie są typowe, tylko pierwsza i ostatnia nitka każdego bloczka ma wysokość 4 nitek tkaniny, trzy środkowe obejmują 5 nitek. Z takich samych nietypowych bloczków składają się wszystkie 3 domki w części 9, a w miejscu gdzie się spotykają 4 bloczki znajdują się jeszcze ściegi krzyżykowe smyrneńskie ( Smyrna cross stitch ).Na obszarze 9 mamy też podwójne ściegi za igłą po skosie ( diagonal cable stitch ) i kilka ściegów ozdobnych - pionowy snopek ( Vertical Sheaf Stitch) - lecący anioł ( Partial flying-Angel Stitch ) z główką wykonaną ściegiem Rhodos.
Zaczynamy 7 i pół bloczka od fastrygi poprzecznej ( jeśli ją zrobiliśmy ) w miejscu wskazanym przez strzałkę na schemacie, wykonujemy jeden ścieg płaski w odległości 2 nitek tkaniny od fastrygi wyznaczającej środek, o wysokości 4 nitek tkaniny, następnie 3 ściegi o wysokości 5 nitek i kolejny 4 nitkowy. Środkowy 5 nitkowy ścieg powinien pokrywać się z linią wyznaczoną przez fastrygę. Przechodzimy do następnego bloczka itd. aż zrobimy pełne okrążenie. Zwróćcie uwagę, że sąsiednie bloczki mają wspólne miejsce wkłucia tam gdzie są ściegi o wys. 4 nitek. Bloczki haftujemy grubszą nicią #5.
Początek nitki mocujemy, tak jak w motylku, następnie po lewej stronie robótki przechodzimy nitką do drugiego , wewnętrznego rombu i wykonujemy dokładnie to samo.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz