niedziela, 11 kwietnia 2010

Hardanger Bands - sampler czyli wzornik - pole 9 ( area9)

    Samplery / wzorniki służyły kiedyś, kiedy nie było druku albo był zbyt drogi, jako zbiory wzorów do zapamiętania i przekazania kolejnym pokoleniom. Dziś wzory ściegów mamy w wersji drukowanej i elektronicznej na wyciągnięcie ręki więc traktujemy je jak haftowane obrazki, dość specyficzne, ale bardzo lubiane.
Ten sampler spełni jednak swoją rolę, ma być wzornikiem do nauki hardangerowych ściegów,  można je jednak wykorzystać nie tylko w hardangerze.

    Schemat i opis w języku angielskim  są w moim posiadaniu, osoby zainteresowane proszę o kontakt. Postaram się zamieścić polskie i angielskie określenia.


    Wzornik ten był haftowany w ramach wspólnej nauki na babskim hobby  w podobnych kolorach jak oryginał, na Unifilu DMC nićmi perłowymi DMC o grubości #5 i #8, mój natomiast Petrą żółtozieloną #5 i #8 ( nie pamiętam nr koloru). 

 
       Schemat, który posiadam jest niekompletny, brak opisów kilku ściegów, dlatego są małe rozbieżności między moją pracą a oryginałem.

     Wzór jest podzielony na 9 pól ( area) i części A, B i C - ja zaczynam haftowanie od środka dolnej powierzchni czyli Area 9B, ale kolejność haftowania to sprawa indywidualna.

    Domek tworzą dwa, przylegające do siebie, romby z bloczków. Bloczki jednak nie są typowe, tylko pierwsza i ostatnia nitka każdego bloczka ma wysokość 4 nitek tkaniny, trzy środkowe obejmują 5 nitek. Z takich samych nietypowych bloczków składają się wszystkie 3 domki w części 9, a w miejscu gdzie się spotykają 4 bloczki znajdują się jeszcze ściegi krzyżykowe smyrneńskie ( Smyrna cross stitch ).Na obszarze 9 mamy też podwójne ściegi za igłą po skosie ( diagonal cable stitch ) i kilka ściegów ozdobnych - pionowy snopek ( Vertical Sheaf Stitch) - lecący anioł ( Partial flying-Angel Stitch ) z główką wykonaną ściegiem Rhodos. 


     Zaczynamy 7 i pół bloczka od fastrygi poprzecznej ( jeśli ją zrobiliśmy ) w miejscu wskazanym przez strzałkę na schemacie, wykonujemy jeden ścieg płaski w odległości 2 nitek tkaniny od fastrygi wyznaczającej środek, o wysokości 4 nitek tkaniny, następnie 3 ściegi o wysokości 5 nitek i kolejny 4 nitkowy. Środkowy 5 nitkowy ścieg powinien pokrywać się z linią wyznaczoną przez fastrygę. Przechodzimy do następnego bloczka itd. aż zrobimy pełne okrążenie. Zwróćcie uwagę, że sąsiednie bloczki mają wspólne miejsce wkłucia tam gdzie są ściegi o wys. 4 nitek. Bloczki haftujemy grubszą nicią #5.

  Początek nitki mocujemy, tak jak w motylku, następnie po lewej stronie robótki przechodzimy nitką do drugiego , wewnętrznego rombu i wykonujemy dokładnie to samo.


 Po wykonaniu środkowego domku, odliczamy 10 nitek w bok- jeśli mamy pomocniczą, poziomą fastrygę, bezproblemowo wyznaczymy miejsce na domek 9A i 9C. 

 


 9A, 9B i 9C jeszcze bez ażurów.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz