niedziela, 25 kwietnia 2010

Ściegi ażurowe- mostki owijane- Hardanger Bands ( Area9)

  
    Wycinanie zaczęłam podobnie jak haft, od dołu, czyli powierzchni oznaczonej jako 9 ( Area9).    

    Nitki wycinamy tak jak jest to zaznaczone na schematach- czerwone linie obejmują tyle nitek ile powinnyśmy wyciąć- tym razem nie będzie to jednak zawsze  po 4,  jak w motylku, ale różnie, w każdej części i domku inaczej.

 Ze względu na brak wszystkich instrukcji w dostępnym mi wzorze, wprowadziłam małą zmianę - 

w elemencie oznaczonym 5C wycinamy 5 nitek
- a nie 6 jak jest to we wzorze- tak aby pozostało nam na środku po 4 nitki a nie 2- w odpowiednim czasie przypomnę to raz jeszcze.

    Po wycięciu i wysnuci nici w elementach 9A, 9B i 9C przystępujemy do wzmacniania i ozdabiania pozostałych nitek, w domkach 9A i 9C zrobimy:

 mostki owijane (overcasted bars, wrapped bars) .

Wykonuje się je na dwa sposoby: owijanie jednocześnie 4 nitek mostka i owijanie po dwie niteczki oddzielnie, będą to   

mostki owijane podwójne (double overcasted bars)

Sposób wykonania przedstawiają poniższe schematy.

    Na pierwszym rysunku owija się 4 nitki mostka, na drugim po dwie oddzielnie. Owijanie wykonujemy schodkowo. Trzeci rysunek przedstawia kolejność zdobienia mostków.

  W samplerze występują mostki owijane podwójne, robimy to nitką # 8. W elementach 9A i 9C mamy jeszcze gołębie oczka (dove's eye) - jedno w kwadracie i jedno typowe. Zdjęcia ilustrują sposób wykonania ściegów ażurowych w 9A.


    


    
    Najpierw owijamy wszystkie przęsełka, a następnie wychodzimy nitką w środku niewyciętego kwadracika i przeplatamy ją mocując w kolejnych polach.

 

     

    
   I gołębie oczko  tradycyjne na mostkach owijanych podwójnych 9C -  technika wykonywania taka sama jak w przypadku mostków cerowanych, czyli owijamy 3 i pół przęsełka, wykonujemy gołębie oczko i owijamy do końca. Gołębie oczka na mostkach cerowanych opisałam tutaj. 
  

    
    

    Gołębie oczka wystąpią jeszcze w elementach  7C oraz w części 1 ( Area1 ) - zdjęcie poniżej to 7C.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz