niedziela, 7 marca 2010

Tkaniny

  
 Do hardangera wykorzystuje się tkaniny o policzalnym, regularnym splocie, tzn. gęstość i grubość nitek osnowy powinna być taka sama jak nitek wątku, a ich splot tworzyć kwadrat. Miejsce wkłucia igły widoczne, jak przy hafcie krzyżykowym. Najlepiej żeby były wykonane z lnu lub bawełny. Większość jednak ma sztuczne dodatki. Planując haft powinnyśmy wziąć pod uwagę jego przeznaczenie, czy będą to rzeczy użytkowe, czy zdobnicze, a więc ich sposób czyszczenia i konserwacji.

  Polecane są tkaniny o splocie od 7 do 11 nitek na 1 cm. Tkaniny te występują jako jedno lub dwunitkowe, gdzie dwie niteczki należy traktować jak jedność. Na pierwszym zdjęciu przykład tkaniny dwunitkowej- zakupionej w Wojtku oraz Lugany 25ct i opalizującej Bellany 20 ct- wyraźnie jednonitkowa.

 

W pasmanteriach możemy kupić specjalne tkaniny przeznaczone do hardangera :

- popularny  Unifil DMC- w handlu  funkcjonuje pod różnymi nazwami Unifil/ Etamine/
Evenweave ( najlepiej pytać o tkaninę do hardangera DMC ), u nas jest dostępny w kilku pastelowych kolorach, oznaczonych nr tak jak mulina i nici perłowe tej firmy - biały, ecru , 3865, 967 , 225, 3743, 800, 772, 762 , 3687 - cena ponad 50 PLN/ szer. 160 cm - 10nitek / 1cm, czyli 25 ct, ale są również o innej gęstości- 22, 28 ct ;
- Hardanger Zweigart ;
- Bellana 20ct 8 nitek/ 1 cm ;
- Lugana 25ct 10 nitek / 1 cm;
- lny o regularnym splocie, jak choćby Perllen ( len perłowy).

 Zdjęcie pierwsze to stara polska tkanina dwunitkowa o splocie idealnie nadającym się do tego haftu, ale dość marnej jakości i tkanina DMC 25ct, zdjęcie drugie to len pełowy 25 ct i Lugana 25 ct.

 
  Oprócz tych materiałów, możemy użyć innych, o odpowiednim splocie. Hardanger na Bellanie jest gruby, mięsisty, właściwie można by na niej haftować nicią # 3 i # 5, ale widziałam też bluzkę ozdobioną tym haftem- zwiewną i delikatną. Sprawdźmy jednak zawsze jaka grubość nici będzie odpowiednia do naszej tkaniny.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz