niedziela, 7 marca 2010

Nici

  
Najwłaściwsza byłaby nić wyciągnięta z materiału do hardangera, choć ten sposób ma swoich zwolenników to większość haftuje nicią perłową.

  Nici perłowych są to czesane , bawełniane włókna, podwójnie merceryzowane, a następnie skręcane z dwóch nitek w charakterystyczny perłowy splot. Połysk i grubość tych nici nadaje ściegom reliefową wypukłość.

 Na czym polegają te procesy podaję za bellinda.com

Merceryzowanie: włókna bawełny są spłaszczane pod ciśnieniem w roztworze soli i ta technika sprawia, że bawełna nabiera wysokiego połysku.
Czesanie: technika usuwania zanieczyszczeń, węzłów i krótkich włókien z długiej nici bawełny, w celu osiągnięcia gładkiej i delikatnej bawełny.


  Nici pełowe występują w różnych grubościach oznaczonych nr : #3 , #5, #8 i #12. Numery te oznaczają ile metrów nici waży 1 gram, a więc im cieńsza nić tym więcej jej na 1 gram i nr wyższy.
  W hardangerze zazwyczaj używamy dwóch grubości nici- grubszych do ściegów płaskich i dzierganych , cieńszych do ściegów ozdobnych, ażurowych . Najczęściej są to #5 i #8 , bo  najbardziej popularne tkaniny są kompatybilne  z tymi nitkami,  chyba że konkretny schemat przewiduje inaczej. Grubość używanych nici do haftu zależy od grubości tkaniny.

Nici perłowe są dostępne w motkach i kłębuszkach, w wielu kolorach, a ich producenci to przede wszystkim DMC- Cotton Perle i Anchor - Pearl Cotton, a teraz i Ariadna- Maja. Kolor nici perłowych każdy z producentów oznacza nr takim samym jak nr muliny.
W karcie kolorów DMC Cotton Perle mają kod ART 115 - motki #3 , #5 i #8 oraz ART 116 - kłebuszki #5, #8 i #12


a metalizowane nici perłowe - Perle Metallise ART 315 


 Przykładowe perłówki DMC w różnych grubościach i wielkościach. 


 

  Niestety w Polsce nie mamy możliwości zakupu pełnego asortymentu, brak też jest perłowych nici cieniowanych i #12  - poza małymi wyjątkami.

Wielkości motków i kłębków w sprzedaży jest różna 25 , 10 i 5 gram- zwróćcie na to uwagę przy zakupie ( w Polsce !!! ), bo wcale za 5 motków po 5 gram nie zapłacimy tyle samo co za motek 25g, o czym miałam okazję się sama przekonać, a w zagranicznym sklepie było dużo taniej . 

Niedawno pojawiła się polska nić perłowa Ariadny Maja, jej cena jest zdecydowanie niższa, ale wybór kolorów niewielki.

 
 W Świecie Haftu - sklep naziemny i internetowy- są piękne niteczki Pearl Cotton Multicolor Anchora, ale tylko jedna grubość #5. Zdjęcie zapożyczone od Madziuli.

 
Nici perłowe są dość drogie, wiele osób zastępuje je innymi o podobnym skręcie. Trochę gorszej jakości jest Petra DMC , ale występuje w grubościach #5 i #8 oraz dużo większych kłębkach za podobną cenę co Cotton Perle,  jest więc chętnie używana. 


   W Wojtku i Świecie Haftu możemy kupić nici perłowe tureckie i kordonek Puppets Coats #8 ( w rzeczywistości też turecki ) - ten ostatni wypróbowałam, dużo gorszy od oryginalnych nici perłowych, ale da się haftować. Ostatecznie zwykły kordonek Ariadny, kiedyś był w dwóch grubościach, dziś już tylko #8, może gdzieś jeszcze mamy zapasy. Na allegro zdarzają się super okazje- raz udało mi się kupić końcówki różnych kordonków, wśród nich były perłówki.


 Zawsze radzę zacząć haftowanie oryginalnymi nićmi perłowymi i na specjalnej tkaninie, choćby po to, aby namacalnie przekonać jak ten piękny haft powinien wyglądać, a dopiero potem eksperymentować.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz